Jak traktować koszty rozliczane w czasie na potrzeby estońskiego CIT
Estoński CIT odracza moment powstania obowiązku podatkowego do chwili dystrybucji zysku do wspólników. Jednocześnie do podstawy opodatkowania zalicza się też świadczenia powstałe w sposób inny niż przez wypłatę dywidendy.
Świadczenia powstałe w sposób inny niż przez wypłatę dywidendy, tzw. ukryte zyski, rozpoznawane są na gruncie ogólnie sformułowanych przesłanek, które pozostawiają wiele wątpliwości interpretacyjnych i nie pozwalają na jednoznaczną wykładnię przepisów, nawet przez samego fiskusa. Wielką niewiadomą nadal pozostaje to, jak należy potraktować koszty rozliczane w czasie na potrzeby estońskiego CIT.
Ukryte zyski
Podstawą opodatkowania w estońskim CIT są wszelkie postacie zysku dla wspólników. Najłatwiejszym do rozpoznania elementem opodatkowania pozostaje zysk podzielony między wspólników w formie dywidendy. Ustawodawca założył jednak, że podatnicy mogą dystrybuować zyski w sposób nieformalny, ze źródła innego niż dywidenda. Tym samym do podstawy opodatkowania zalicza się również tzw. ukryte zyski >patrz ramka.
Wydatki i świadczenia niepieniężne
Poniesienie kosztu, który dotyczy więcej niż jednego okresu, będzie co do zasady skutkowało koniecznością powstania w księgach rachunkowych rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK). Sposób rozliczania określonych świadczeń ma przy tym wpływ na opodatkowanie w estońskim CIT. Istotne z perspektywy ryczałtu dla spółek pozostaje prawidłowe rozpoznanie wpływu powstałych RMK na podstawę opodatkowania powstałą od ukrytych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta